Startuolis

Kartais tenka girdėti, kaip vietoj aplietuvinto angliško žodžio startapas, startupas ar hibrido startuolis terminologai siūlo vartoti pavadinimą pradedančioji įmonė, o startuolių veikėjus pradedančiaisiais verslininkais. Viskas būtų labai paprasta, jei patys tie startuolių veikėjai pripažintų, kad jie yra pradedantieji verslininkai. Deja, jie patys nuolat veliasi į ilgas diskusijas apie startuolių ir kito jauno verslo santykį ir, atrodo, patys nelabai besupranta kokie tie skirtumai. Beje, net Silicio slėnyje, kur pirmieji startuoliai užgimė, irgi nėra vienos nuomonės apie šį reiškinį.

Kad ir kaip ten būtų, pats nesu nei verslininkas, nei ekonomistas, todėl gilintis į startuolių ir pradedančiųjų verslininkų skirtybes ne mano reikalas, bet suprasti, kad iš esmės gali būti skirtingų rūšių pradedančiųjų verslininkų, nėra taip jau ir sudėtinga (net jei tos rūšys tik įsivaizduojamos). Vadinasi, atsiranda erdvė naujai sąvokai. Tokiais atvejais žmonės be vaizduotės nueina lengviausiu keliu – sulietuvina anglišką startapą ar startupą, ir baigtas kriukis. Bet tai ne mano būdui. Man parūpo, kodėl iš pažiūros daug lietuviškesnis startuolis pravardžiuojamas hibridu ir smerkiamas. Manau, kad visiškai be pagrindo. Ir štai kodėl.

Paprastai su priesaga -uolis darome vedinius iš ypatybės pavadinimų, t.y. iš veiksmažodžių ir būdvardžių: stipruolis : stiprusgreituolis : greitas arba biruolis : birtigyduolis : gydobarškuolė : barška. Šie vediniai, priklausomai nuo konteksto, galimi laikyti tiek būdvardžiais, tiek daiktavardžiais ir žymi vienokius ar kitokius ypatybės turėtojus, dažniausiai asmenis, bet gali būti ir kokius daiktus. O vedinių iš daiktavardžių nelabai pripažino pats Jablonskis ir siūlė keisti turtuolis : turtas didžturčiu ar turtininku.

Bet palaukite – juk prabėgo beveik šimtmetis, per kurį ir naujų tokio tipo žodžių prisidaryta, ir senesnių, matyt, didžiojo kalbininko nepastebėtų, į žodynus suguldyta. Štai – Danguolė, snieguolė, snaiguolė, šienuolė, turtuolis, meduolis, raguolis, bernuolis, bičiuolis, krikštuolis ir net pastaraisiais metais išpopuliarėjęs varguolis. Negi jie visi prasti? Kai kurie net labai paplitę – meduolis, raguolis, snieguolė, turtuolis, varguolis. Aišku, sunkoka išgryninti visų šių vedinių bendrą darybos reikšmę, ir galbūt tai yra darybos modelio naujumo rodiklis, bet negi visa, kas nauja, yra blogai?

Taigi, startuolismeduolisvarguolis yra vieno galo vediniai. Jei kam labai nepatinka pamatinis tarptautinis žodis startas, galite pasidaryti nuo žodžio pradžia – praduolis ar pradžiuolis, bet apskritai darinys startuolis kaip tam tikros srities terminas yra sistemingas, todėl ir priimtinas. Vartokite į sveikatą.

A.S.