Podkastai

Keiksmažodžiai – kalbos šiukšlės ar jausmų išraiška. Naujausiame VU tinklalaidės „Mokslas be pamokslų“ epizode kalbininkas A. Smetona pasakoja, kas yra grynasis keiksmas, kokią funkciją kalboje atlieka keiksmažodžiai ir kodėl lietuviai dažniausiai keikiasi slaviškai.

Ved. Darius Matas (2022.11.17)

Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. Kalba ir mes. Kalbos kitimas, jos atmainos, stiliai, tarmės, žargonas, buitinė kalba ir kt. Pokalbis su kalbininku, humanitarinių mokslų daktaru, docentu Antanu Smetona.

Ved. Zita Kelmickaitė (2023.01.08)

Istorijos perimetrai. Lietuvių kalbos raida. Vienas svarbiausių tautos išlikimo atributų – kalba. Kaip vystėsi ir kito lietuvių kalba? Kokie procesai vyko tarpukariu, kodėl šiandien kalbame kiek kitaip nei praėjusio amžiaus viduryje ir kaip kalbėsime ateityje? Lietuvių kalbos istorija, raida, dabartis ir ateitis pokalbyje su VU Filologijos fakulteto docentu, kalbininku dr. Antanu Smetona.

Ved. Rimas Bružas (2023.04.25)

Istorijos perimetrai. Lietuvių kalba sovietmečiu. Sovietmečio randai kalboje. Žodžiai, frazės ir posakiai iki šiol išduodantys kokį gilų įspaudą paliko 50 okupacijos metų. Kasdienėje šnekoje vis dar girdimi rusų kalbos aidai sufleruoja, jog sovietai kalbą naudojo kaip paveikų, sunkiai pastebimą ir todėl grėsmingą ideologijos įrankį. Ar deformuota kalba pajėgi grįžti į natūralų raidos kelią? Apie svetimos kalbos invazijos grėsmes ir liekamuosius jos reiškinius pokalbyje su VU Filologijos fakulteto docentu, kalbininku dr. Antanu Smetona.

Ved. Rimas Bružas (2023.05.09)