Olimpiada ir olimpinės žaidynės

Kuo skiriasi olimpinės žaidynės ir olimpiada? Ar tai tas pat? Šiaip viskas atrodo paprasta – olimpinės žaidynės ir olimpiada yra to paties reiškinio skirtingi pavadinimai (gal vienas oficialesnis, kitas labiau šnekamosios kalbos). Ir jei kas būtent taip supranta – nieko tokio, galima taip vartoti. Tai įprasta, kasdienė vartosena. Tačiau čia, kaip beje ir visur kitur, į reikalą galima pažvelgti ir mėgėjo, ir profesionalo akimis. Moksliškai kalbant, tai ir yra sinonimai. Bet jei nepatingėtume paskaitinėti Olimpinę chartiją, iš jos paaiškėtų kai kam netikėtas dalykas – pasirodo olimpinės žaidynėsyra dvejopos: olimpiados žaidynės (kurios vyksta vasarą) ir žiemos olimpinės žaidynėsOlimpiada chartijoje apibrėžta ne kaip varžybos, o kaip ketverių metų laikotarpis. Tai patvirtinta ir „Sporto terminų žodyne“, kuriame teikiami tokie terminai: olimpinės žaidynės – sportininkų (bet ne šalių) individualiosios arba komandinės varžybos, rengiamos vieną kartą kas ketverius metus; olimpiada – ketverių metų laikotarpis tarp dvejų senovės graikų Olimpijos žaidynių.

Beje, dar įdomus faktas: turime panašų terminą makabiada – tai pasaulinės žydų žaidynės, rengiamos kas ketveri metai Izraelyje pagal olimpinę programą, kuriose dalyvauja įvairių šalių žydų sporto draugijos „Makabi“ sportininkai.

Taĩgi, šiaip olimpinės žaidynės ir olimpiada gali būti vartojami sinonimiškai, bet sporto specialistai turėtų skirti, kada kalbama apie sporto varžybas, o kada apie ketverių metų laikotarpį. Makabiada – žydų olimpinės žaidynės.

A.S.